Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Výlety pěšky, na kole, autem

Klikněte zde pro zobrazení mapy se zajímavostmi v okolí chalupy.

Brožurka Top 10 v naší oblasti ke stažení:

Mapa k brožurce:

Turistické noviny Orlické hory 2021:

Pokud jste neposední a nebude vám stačit nádherné okolí chalupy, či Dolní Moravy,

nebo adrenalinové aktivity – viz odkaz Letní aktivity

Je v okolí Dolní Moravy je nepřeberné množství značených i neznačených turistických tras.

Nejčastějším cílem našich hostů je pokoření Králického Sněžníku, pramen řeky Moravy, rozhledny na Klepáči, rozhledna na Vrchu Val a rozhedna a chata na Suchém Vrchu.

Oficiální turistické informace najdete zde:
https://www.vychodni-cechy.info/kralicky-sneznik/

Zde je pár tipů na výlety pěšky, poté autem a pod nimi i na cyklovýlety:

Pěšky z Dolní Moravy na všechny strany

Tipy na zajímavé pěší výlety jsou pro Vás inspirací – nicméně si samozřejmě můžete udělat nespočet vycházek přímo u chalupy – například hned za chalupou je obrovská louka, která vede až k lesu. Jen kousek popojdete nad chalupu a otevře se Vám panoramatický výhled do nádherné kopcovité krajiny… Je opravdu úžasný, stále se ho nemůžeme „nabažit“.

Údolím Mlýnického potoka

Hned za naší chalupou začíná nádherné údolí Mlýnického potoka. Můžete si udělat jen kraťounkou procházku (třeba i s kočárkem, cesta je upravená), nebo i půldenní okruh. Od chalupy údolím Mlýnického potoka, lesem, přes sjezdovky a zpět po vesnici Dolní Morava.

Opuštěný mramorový lom

Je na konci Dolní Moravy, a můžete se k němu dostat z parkoviště na Konečné. Buď rovně po Naučné stezce nebo směrem ke sjezdovkám po silnici, ale v první zatáčce se dáte do leva, ne doprava ke sjezdovkám.

V blízkosti Dolní Moravy jsou 4 rozhledny. Každá z nich je jiná, každá nabízí jiný pohled do nádherné krajiny. Všechny však spojuje krásná příroda cestou a dechberoucí výhledy do krajiny.

Rozhledna Klepý – Trójmorski Wierch

Nejmladší rozhlednou je rozhledna na vrchu Klepý. Byla vybudována v roce 2009 na polské straně hory. Je dostupná z turistického přechodu Horní Morava – Jodłów. Zde se cítíte téměř na dotek Králickému sněžníku, vyhlížíte do polského pohraničí, Orlických hor a za dobré viditelnosti i Krkonoš.
Tento vrchol je totiž rozvodím do trojice evropských moří. Z jihovýchodních svahů míří voda do Moravy a dále do Dunaje a Černého moře, z jihozápadních do Labe a Severního moře a severozápadní proudy vedou do Odry a Baltského moře.

Rozhledna na vrchu Val a Hora Matky Boží

Ocelová rozhledna Val na Hedeči v těsné blízkosti kláštera na Hoře Matky Boží nabízí ucelený pohled na hřeben Suchého vrchu a Bukové hory. Pohled druhým směrem přibližuje masiv Králického sněžníku a Jeseníky. Dá se dojít pěšky, nebo zajet autem do Králík, případně až na Hedeč – ke klášteru a udělat si procházku. Rozhledna je přímo u silnice, mužete doejt až k ní… 🙂

Poutní místo Hora Matky Boží

Nejvýznamější barokní památka regionu. Vybudována na popud královéhradeckého biskupa Tobiáše Jana Beckera. V letech 1696 – 1700 postaven barokní poutní kostel – trojlodní bazilika se dvěma čtyřbokými věžemi v průčelí, v letech 1701 – 1704 postaven čtyřkřídlý ambit a za ním v letech 1706 – 1710 samotná budova kláštera servitů, později redemptoristů. Příchod z Králík 1,5 km dlouhou památnou alejí s osmi šestibokými kapličkami.
www.kraliky-klaster.cz

Z Králík. Po žluté turistické značce. *Hedeč, klášter 2,5 km

Rozhledna na Křížové hoře

Rozhledna na Křížové hoře se stala dominantou Červené Vody. Turisté se na ni dostanou hlavně pěšky. Je přístupná i cyklistům na horských kolech. Po zdolání Křížové hory a točeného schodiště Vám rozhledna nabídne pohledy na masiv Králického sněžníku a hornatý kraj kolem Červené Vody. Rozhledna je přístupná  během turistické sezóny. Nejlépe je dojet do Šanova – těsně před Červenou Vodou, a odtud je to krásná procházka kolem ovčína s nádhernými jehňátky…
Dříve známé poutní místo nad obcí Červená Voda. Dřevěná kaple, křížová cesta se 12 zastaveními a hospůdka po roce 1945 zdevastovány čsl. i sovětskou armádou, okolí sloužilo jako vojenské cvičiště. Dnes zde stojí 25 m vysoká rozhledna, otevřena 16.6.2007, která poskytuje výhled na jižní výběžky Orlických hor – Bukovou horu a Suchý vrch, masiv Králického Sněžníku a romantické okolí vrcholu Jeřáb v Hanušovické vrchovině.

Z Králík. Od koupaliště starou silnicí směr Červená Voda, kolem Monseova kříže (bývalé popraviště), rovně přes silnici v obci Dolní Orlice. V Šanově od kostelíka po žluté turistické značce až na vrchol Křížové hory. *Dolní Orlice 2,5 km, Šanov 4 km, Křížová hora 6 km.

Rozhledna na Suchém Vrchu, tvrz Bouda

Nejstarší z nich je rozhledna na Suchém Vrchu, která umožňuje návštěvníkům výhledy na Jeseníky, Ústeckoorlicko, Orlické hory. Je přístupná autem, pěšky i na kole. Přístupná je pouze během turiské sezóny.

V blízkosti rozhledny se nachází pevnost Bouda z 2. světové války, která zejména pány a kluky jistě zaujme.

Tvrz Bouda – největší v původní podobě zpřístupněný objekt československého opevnění z let 1935-1938 na Králicku.

Z Králík. Po červené turistické značce. *Bouda 10,5 km, *Suchý vrch 13,5 km

Pramen řeky Tiché Orlice

Nově upravený pramen řeky v lesích na úbočí vrchu Jeřábu.

Z Králík po žluté turistické značce. *Hedeč, klášter 2,5 km, *Hedeč, rozcestí, 3 km, *rozhledna na vrchu Val 3,5 km, /totožně jako na rozhlednu na vrchu Val/ *Horní Orlice 4 km. Dále zvláštní značení (žlutý půlměsíc v bílém poli) *Horní Orlice – pramen 5 km.

Králický Sněžník a pramen řeky Morava (1424 m)

Nejčastější cíl našich hostů.  Nejvyšší vrchol Pardubického kraje s jedinečným kruhovým výhledem zejména na Hrubý Jeseník, Orlické hory a Kladskou kotlinu v Polsku. Zbytky bývalé rozhledny zbořené v roce 1973. Pod vrcholem pramen řeky Moravy a nedaleko u základů bývalé Liechtensteinovy chaty soška Slůněte – dnešní symbol Králického Sněžníku.

1. Z Dolní Moravy (BUS konečná). Po žluté turistické značce. *Pod Vilemínou 4,5 km, *Nad Sněžnou chatou 8,5 km, *Pramen Moravy 9,5 km, *Králický Sněžník – vrchol 10 km
Také se můžete nechat vyvézt lanovkou a jít více méně po vrstevnici po značené trase, ale i tak je to celodenní výlet, a pozor nikde není žádná restaurace!!
2. Nejkratší a nejsnazší cesta: Ze Stříbrnice – sem dojet autem – asi 30 minut z Dolní Moravy. Po žluté turistické značce. *Návrší (turistická chata) 2 km, *Nad Adéliným pramenem 3,5 km. Napojení na červenou turistickou značku. *Sedlo pod Králickým Sněžníkem 5,5 km, * Nad Sněžnou chatou 6,5 km, *Pramen Moravy 7 km, *Králický Sněžník – vrchol 7,5 km.
Přímo v Dolní Moravě začíná naučná stezka Králický Sněžník

Kaple sv. Trojice a Severomoravská chata

Kamenná mariánská poutní kaple sv. Trojice na úpatí vrchu Jeřáb v nadmořské výšce 862 m. Podle pověsti původní dřevěná kaple z roku 1746 vystavěna jako poděkování obyvatel Králík za šťastnou záchranu před Prusy ve Slezských válkách, nynější kaple byla vystavěna v roce 1898. V okolí radioaktivní prameny, nejznámějším udržovaný Rudolfův pramen. Na blízkém vrcholu Pohořelec turisty hojně vyhledávaná Severomoravská chata.

Z Králík po žluté turistické značce. *Hedeč, klášter 2,5 km, *Hedeč, rozcestí, 3 km, *rozhledna na Vrchu Val 3,5 km, /totožně jako na rozhlednu na Vrchu Val/, *Horní Orlice 4 km, *Kaple sv. Trojice 8 km, Severomoravská chata 9 km.

Studánka a Mariánský pramen

Malebné údolí v blízkosti Poutního místa Hora Matky Boží. V roce 1704 postaven sloup s mariánským obrázkem. V roce 1844 vybudována lázeňská budova a v jejím sousedství hostinec. Obojí vyhořelo. Dodnes zachován pouze pozdější dům pro správce vodovodu.

Z Králík. Po žluté turistické značce do aleje /totožně jako na Poutní místo Hora Matky Boží/, odsud neznačená asfaltová cesta vpravo. *Studánka 1,5 km.

Vojenské muzeum

Vojenské muzeum – vojensko-historická expozice – osobnosti, zbraně, munice, uniformy, těžká bojová technika – českoslo-venská armáda v roce 1938, československé opevnění 1935-1938.Z Králík. Po červené turistické značce (směr Prostřední Lipka). *Vojenské muzeum 1,5 km.

„Králické oko“

Oblíbené výletní místo zdejších obyvatel. Vodní nádrž při jižním okraji města o rozloze 7 ha, hloubka vody průměrně 2,5 m. Nádrž využívána jako chovný rybník, raritou úlovek 18 kg sumce před několika lety.Z centra Králík po červené turistické značce směr Suchý vrch až ke zdravotnímu středisku, dále neznačenou cestou vlevo – ulicí Plynárenská ven z města. *Vodní nádrž 1 km.

Výlety autem:

Kostel v Neratově

Projedete se krásnou krajinou Orlických hor – v podstatě konec světa. Nádherný kostel v Neratově s prosklenou střechou! Ochutnejte v kavárně třeba – obrovský větrník z másla a šlehačky nebo si dejte oběd v místní restauraci. Můžete si koupit i výrobky z chráněné dílny a podpořit tak Sdružení Neratov. Na zpáteční cestě nezapoměňte navštívit Zemskou bránu.

Divoká Orlice, která dosud tvoří hraniční řeku, náhle mění svůj směr a vstupuje celým svým tokem na naše území, kde si svým dravým proudem prohloubila romantický zářez v rulových skalách. V letech 1900 – 1903 byla v tomto místě řeka překlenuta mostem postaveným italskými staviteli, který byl příznačně nazván „Zemská brána“.

Romantický pěší výlet po naučné stezce začíná nedaleko Klášterce nad Orlicí a na délce asi 3 km má 22 zastavení věnovaných přírodě a pohraničnímu opevnění.

*Příjezd: Králíky – Mladkov – Klášterec nad Orlicí – Neratov – 38 km

Pastvinská přehrada

43 m vysoká přehrada zadržuje vodu v délce 8 km. Asi 1 km pod hlavní hrází se nachází vyrovnávací vodní nádrž Nekoř. Nad hrází na pravém břehu řeky stojí zbytky zříceniny neznámého hradu „Vejrov“. Břehy nádrže s několika kempy a tábořišti poskytují ideální podmínky pro rekreaci, vodní sporty a rybolov.

*Příjezd: Králíky – Dolní Lipka – Lichkov – Mladkov – Pastviny (17 km).

Hanušovice

Město se zviditelnilo zejména svým proslulým pivovarem. Vybudoval ho již v roce 1874 mladý sládek Josef Mullschitzký. Dnes patří k první desítce největších pivovarů v ČR.

Možnost exkurze v pivovaru: telefon: 583 300 880, e-mail: lesingrova@holba.cz

*Příjezd: Králíky – Červený Potok – Hanušovice (17 km).

Kunvald

Roku 1457 zde bratr Řehoř založil Jednotu bratrskou, jejímž úkolem bylo očištění církve a pravý křesťanský život v lásce. Sbor Jednoty bratrské býval v domě č. 238, ve kterém se nyní nachází muzeum. J.A. Komenského a Jednoty bratrské. Domek je typickým představitelem zdejší lidové architektury. V jeho blízkosti stojí pomník Jana Amose Komenského.

*Příjezd: Králíky – Mladkov – Žamberk – Kunvald (31 km).

Žamberk

Chloubou města vždy býval zámek (nyní účelově využit), jeho součástí je kaple Nanebevzetí Panny Marie, kde se dodnes konají komorní koncerty. Za prohlídku stojí rozsáhlý zámecký park, který byl zřízen koncem 19. století v anglickém stylu. Zde se nacházela hvězdárna, kde roku 1858 působil dánský hvězdář Theodor Brorsen. V bývalé budově Kateřinského špitálu na západním okraji města sídlí Městské muzeum. Poblíž muzea se rozkládá unikátní židovský hřbitov. V místní části Helvíkovice stojí rodný dům Prokopa Diviše s modelem prvního vynálezcova bleskosvodu. Letecký klub nabízí vyhlídkové lety nad Žamberkem a okolím.

*Příjezd: Králíky – Mladkov – Pastviny -Žamberk (26 km).

Letohrad

Město v malebném podhůří Orlických hor. Dominantou je zámek s expozicí původního mobiliáře a obrazovou galerií malířů Umlaufových a Alfonse Muchy. V Městském muzeu se nachází originální sáně, na kterých císař Napoleon prchal v roce 1812 z Ruska. Muzeum řemesel – zajímavé expozice tvoří více než 30 uměleckých dílen jednotlivých řemesel převážně z doby 1890 – 1930 na ploše 480 m jako např. vodní mlýn, zpracování lnu, kovář, paramentář a jiné. Muzeum je svým obsahem i uspořádáním unikátní v České republice.

*Příjezd: Králíky – Mladkov – Jablonné nad Orlicí  – Šedivec – Letohrad (30 km).

Lanšperk

Hrad stojí na skále nad údolím řeky  Tiché Orlice, byl založen v 2. polovině 13. století z pověření Přemysla Otakara II. Postupem času se Lanšperk stal střediskem rozsáhlého panství. Roku 1622 je hrad uveden jako pustý a zkáza byla dokonána v průběhu 18. století, kdy zřícenina hradu sloužila jako zdroj materiálu pro stavby v okolních vsích.

*Příjezd: Králíky – Mladkov – Jablonné nad Orlicí  – Šedivec – Letohrad – Dolní Dobrouč – Lanšperk (40 km).

Potštejn

Letovisko v údolí Divoké Orlice, připomíná se r. 1287. Městečko vzniklo v podhradí gotického hradu, jehož osudy sdílelo až do pol. 17. století, kdy byl hrad již pustý. V roce 1339 byl hrad po dobytí rozbořen a zabrán Karlem IV. V I. 1346 – 1355 znovu postaven a roku 1495 prodán Pernštejnům. V 17. století zpustl. Hrad a zámek v městečku jsou dějištěm povídky A. Jiráska „Poklad“.

*Příjezd: Králíky – Mladkov – Žamberk – Vamberk – Potštejn (50 km).

Jablonné nad Orlicí

Historický střed města byl prohlášen městskou památkovou zónou. Významnými památkovými objekty jsou hotel Černý medvěd – roubené selské stavení s pavlačí a pizzerie Srdíčko – roubený patrový  dům  z  konce  18.   století.  V  nově  zrekonstruovaném  patrovém měšťanském domě čp. 30 sídlí pamětní síň s expozicí o historii města a místním rodáku Petru Figulu Jablonském (zeť a nejbližší spolupracovník J. A. Komenského). Za městem ve směru na Orličky se nachází romantické skalnaté údolí Orličského potoka s větším množstvím umělých jezírek – poldrů.

*Příjezd: Králíky – Mladkov – Jablonné nad Orlicí (22 km).

Štíty

Město se proslavilo v době nedávno minulé areálem Acrobat Park, který vybudoval olympijský vítěz v akrobatickém lyžování Aleš Valenta. Acrobat Park je největším letním skokanským areálem v Evropě. Své schopnosti si návštěvníci mohou vyzkoušet na můstcích nejrůznějších výšek pod dohledem zkušených instruktorů.

*Příjezd: Králíky – Červená Voda – Štíty (16 km).

Velké Losiny

Oblíbené lázně nedaleko Šumperka se sirnými prameny a termálním koupalištěm. Dominantou města je renesanční zámek ze 16.století se zámeckou obrazárnou (přehlídka děl italského, vlámského a holandského malířství 17. a 18. stol.), žerotínskou zbrojnicí, souborem pistolí a pušek a velkým zámeckým parkem. Při hlavní silnici se nachází areál staré papírny, v jehož části je dnes umístěno papírenské muzeum. Papírna byla založena na sklonku 16. století. Je to nejstarší nepřetržitě pracující papírna ve střední Evropě. Zde se vyrábí papír ručně.

*Příjezd: Králíky – Červená Voda – Šumperk – Velké Losiny (50 km).

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně

Přečerpávací vodní elektrárma Dlouhé stráně se v roce 2005 zařadila mezi 7 největších divů České republiky. Stanula tak mezi nejvýznamnějšími českými památkami jako jsou Hrad Karlštejn, Pražský hrad nebo Zámek Hluboká. V samotném finále hlasovací soutěže se stala dokonce největším Divem České republiky, když pro ni hlasovalo celkem 119 158 občanů.

Více info i rezervace prohlídky na  www.dlouhe-strane.cz

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně se nachází na říčce Divoká Desná v pohoří Jeseníky, u obce Loučná nad Desnou v okrese Šumperk. Jejím posláním je plnit pro elektroenergetickou soustavu naší republiky svým výkonem 650 MW statické a dynamické služby. Statickou službou se rozumí efektivní přeměna přebytku energie v soustavě na energii špičkovou. Tento proces se uskutečňuje čerpáním vody z dolní nádrže do horní v době jejího přebytku a opačně – výrobou elektrické energie turbinovým provozem. Mezi dynamické služby patří zejména podíl PVE na regulaci výkonu a frekvence v soustavě a funkce pohotové rezervy v systému.

Voda z horní nádrže umístěné ve výši 1350 m nad úrovní moře je vedená dvěma tlakovými přivaděči o průměru 3,6 m a délce 1,5 km k turbínám. Obě reverzní soustrojí, každé o výkonu 325 MW, jsou umístěna v podzemní kaverně turbín o délce 87 m, šířce 25,5 m a výšce 50 m. Blokové transformátory jsou umístěny v podzemní komoře o délce 117 m, šířce 16 m a výšce 21,5 m. V podzemí se dále nacházejí komunikační, technologické a věteací tunely a štoly o celkové délce 8,5 km. Podzemní elektrárna je spojena s dolní nádrží dvěma odpadními tunely o vnitřním průměru 5,2 m. Výkon je z podzemí veden kabelovými vodiči o napětí 400 kV na zapouzdřené vývodové

Turistika:

Vjezd do areálu PVE Dlouhé stráně není povolen. Pokud chcete shlédnout všechny výše popsané objekty PVE, je možno se zůčastnit pravidelných exkurzí, pořádaných firmou ENERGOTIS. Informační středisko se nachází na čerpací stanici v Loučné nad Desnou, tel:  585 438 100, 602 322 244 od 8 do 16 hodin, mimo tuto dobu je možné použít hlasovou schránku.  O víkendech je k dispozici telefonní číslo 583 283 282

Jak se tam dostanete:
ze Šumperka (Olomouce, Brna…) – po silnici I/44 přes Velké Losiny, Loučnou nad Desnou do Koutů nad Desnou (směr Jeseník). Po projetí Koutů n. D. následuje dlouhý přímý úsek, za ním následuje ostrá levotočivá zatáčka vedoucí na Červenohorské sedlo (1. zatáčka). Těsně před ní odbočte doprava na místní komunikaci. Povolení ke vjezdu na tuto komunikaci musíte mít předem vyjednané.

z Bruntálu (Opavy, Ostravy…) – po silnici I/11 přes Rýmařov (směr Šumperk), dále pokračujte po silnici I/44 viz cesta ze Šumperka.

Cyklotrasy:

Velký králický okruh

Králíky – Červený Potok (č.52) – Vysoký Potok (č.52) – Sv. Trojice (č.4071) – Mlýnický Dvůr (č.4071) – Suchý vrch (č.4071) – Bouda (č.4071) – Mladkov (č.4071) – Lichkov (č.52) – Králíky (č.52)

Celková vzdálenost 63 km. Středně těžká trasa.

Zajímavosti na trase:

Sv. Trojice – kamenná mariánská poutní kaple. V okolí radioaktivní prameny, nejznámějším udržovaný Rudolfův pramen. Na blízkém vrcholu Pohořelec turisty hojně vyhledávaná Severomoravská chata. Suchý vrch – 32m vysoká rozhledna. Tvrz Bouda – největší v původní podobě zpřístupněný objekt československého opevnění z let 1935-1938 na Králicku.

Velký česko-polský okruh

Králíky – Červený Potok (č.52) – Vojtíškov (č.52) – Chata Návrší (č.4071) – Kladské sedlo (č.4071) – Kamienica (100 m pod hraničním přechodem vlevo neznačenou lesní cestou) – Jaskinia Niedźwiedzia (modrou turistickou cestou a dále do údolí) – Schronisko Na Śnieżniku (od jeskyně neznačenou kamenitou cestou prudce vzhůru) – Międzygórze (modrou turistickou cestou) – Nowa Wieś (neznačenou silničkou přes Jaworek) – Goworów (neznačenou silnicí) – Międzylesie (neznačenou silnicí) – Dolní Lipka (neznačenou silnicí) – Králíky (č.52)

Celková vzdálenost 86 km. Těžká trasa.

Zajímavosti na trase:

Chata Návrší – jediná klasická horská chata na české straně masívu Králického Sněžníku, Jaskinia Niedźwiedzia (Medvědí jeskyně) – největší polská jeskyně s bohatou krasovou výzdobou, Schronisko Na Śnieżniku – horská chata v těsné blízkosti vrcholu Králického Sněžníku, Międzygórze – v obci četná tyrolská architektura a největší vodopád v oblasti Králického Sněžníku, 27 m vysoký Wodospad Wilczki, Międzylesie – městečko v těsné blízkosti hranic, na náměstí zachovány dva ze sedmi dřevěných tkalcovských domů.

Malý církevní okruh

Králíky – Dolní Hedeč (č.4077) – Sv. Trojice (č.4077) – Vysoký Potok (č.4071) – Červený Potok (č. 52) – Králíky (č.52)

Celková vzdálenost  22 km. Lehká trasa.

Zajímavosti na trase:

Hora Matky Boží – nejvýznamější barokní památka regionu. V letech 1696 – 1700 postaven barokní poutní kostel – trojlodní bazilika se dvěma čtyřbokými věžemi v průčelí, v letech 1701 – 1704 postaven čtyřkřídlý ambit a za ním v letech 1706 – 1710 samotná budova kláštera servitů, později redemptoristů. Vrch Val – železná rozhledna v nadmořské výšce 788 m. Výhled na masív Králického Sněžníku, Hrubý Jeseník a Orlické hory. Sv. Trojice – kamenná mariánská poutní kaple. V okolí radioaktivní prameny, nejznámějším udržovaný Rudolfův pramen. Na blízkém vrcholu Pohořelec turisty hojně vyhledávaná Severomoravská chata.

Pevnostní okruh

Králíky – Dolní Hedeč (č.4077) – Červený Potok (z Dolní Hedeče neznačená silnička vlevo směr K S 12b „Utržený“) – Dolní Morava (č.4068) – Červený Potok (č.4068) – Prostřední Lipka (č.52, dále neznačeně odbočka do Prostřední Lipky, obcí č. 4068) – Vojenské muzeum (neznačeně směr Králíky) – Prostřední Lipka (zpět neznačeně) – Dolní Lipka (č. 4068) – Lichkov (č.52) – Bouda (č.4077 a vlevo neznačenou silničkou) – Červená Voda (zpět stejnou silničkou a dále pokračování č.4077) – Králíky (č.4077)

Celková vzdálenost 40 km. Středně těžká trasa.

Zajímavosti na trase:

Zpřístupněné samostatné pěchotní sruby československého opevnění z let 1935-1938: K-S-12b „Utržený“, K-S5 „U Potoka“,       K-S8 „U Nádraží“, K-S14 „U Cihelny“. Vojenské muzeum – rozsáhlá vojensko-historická expozice. Tvrz Bouda – největší v původní podobě zpřístupněný objekt československého opevnění z let 1935-1938 na Králicku. Křížový vrch u Červené Vody –   25 m vysoká rozhledna v nadmořské výšce 735 m. Výhled na masív Králického Sněžníku, Orlické hory a Hanušovickou vrchovinu.

Horský okruh „za krásami Králického Sněžníku“

Králíky – Prostřední Lipka (neznačenou silnicí) – Horní Lipka (č.4068) – Dolní Morava (č. 4068) – Pod Babuší (neznačenou silničkou a šotolinovou cestou) – U Čtyř rohů (neznačenou šotolinovou cestou) – Vojtíškov (0,5 km strmou cestou po pasece a dále č. 4071) – Králíky (č. 52)

Celková vzdálenost 49 km. Těžká trasa.

Zajímavosti na trase:

Dolní Morava – zimní lyžařské středisko, Tvarožné díry – nepřístupné krasové jeskyně, úsek Tvarožné díry – Pod Babuší – četné výhledy k vrcholu Králického Sněžníku, do údolí řeky Moravy a k Suchému vrchu, U čtyř rohů – v blízkosti výhled na celou oblast Hrubého Jeseníku.

Malý česko-polský okruh

Králíky – Prostřední Lipka (neznačenou silnicí)  – Horní Lipka (č. 4068)  – Jodłów (k státní hranici modrá turistická cesta, dále červená turistická cesta) – Pisary (neznačenou silnicí) – Smreczyna (u kostela v Pisarech vlevo neznačenou silničkou, dále hlavní silnicí směr Międzylesie) – Kamieńczyk (neznačenou silnicí až k hranici) – Mladkov (č.52)  – Králíky (č.52)

Celková vzdálenost 45 km. Středně těžká trasa.

Zajímavosti na trase:

Malebná zvlněná krajina s četnými výhledy, Kamieńczyk – jeden z mála dochovaný dřevěných kostelíků v Sudetech.

Všechny uvedené cyklistické okruhy využívají menších či větších úseků značených cyklotras procházejících Králickem. V závorkách uvede-ny čísla částí využitých úseků.

Seznam značených cyklotras procházejících Králickem:

Cyklotrasy II. třídy:
č. 52  Hanušovice – Králíky – Lichkov –          Č. Petrovice:  33 km

Cyklotrasy IV. třídy:

4068  Dolní Lipka – Horní Morava – Červený Potok: 18 km

4069  Kopeček – Jablonné n. O. – Nekoř: 41 km

4071  Kladská Brána – Suchý vrch – Mladkov – Hanička – Mezivrší: 95,5 km

4077  Sv. Trojice – Králíky – Lichkov – Mladkov – Pastviny, Kraví skok: 39,5 km

Doporučené cyklomapy vydavatelství Shocart v měřítku 1:75 000:

č. 118 Jeseníky, Králický Sněžník,

č. 116 Orlické hory, Góry Stołowe

č. 129 Orlickoústecko